Nordlys.dk  |  Nyhedsbrev  |  Om os  |  Kontakt os  |  Nordlys på Facebook  |  Kursistnet

Klangmassage

Klangmassage er en relativ ny behandlingsform i Danmark, hvor vi anvender tibetanske terapiskåle direkte på kroppen.

Du opnår en dyb afspænding, terapeutisk harmonisering og du får en smuk, æstetisk oplevelse. - Et bad i naturlig vellyd. Klangmassage er også velegnet i kombination med andre behandlingsformer.

Peter Hess® Klangmassage Metode

Klangmassage er en relativ ny behandlingsform i Danmark, hvor vi anvender tibetanske terapiskåle direkte på kroppen.

Du opnår en dyb afspænding, terapeutisk harmonisering og du får en smuk, æstetisk oplevelse. - Et bad i naturlig vellyd. Klangmassage er også velegnet i kombination med andre behandlingsformer.



Peter Hess® Klangmassage Metode


Klangmassage bygger på ældgamle erfaringer om virkningen af lyde på menneskets krop fra den mere end 5000 år gamle indiske helbredelseskunst. Peter Hess Klangmassage har en stor afspændende virkning.

Klangmassage kan også kaldes for cellemassage. Kroppen består af ca. 80% vand, og vibrationerne fra klangskålene forplanter sig i koncentriske bølger gennem væsken i kroppen og påvirker hver eneste celle.

Klangene løser spændinger og frigiver energi, som mobiliserer kroppens selvheldbredende kræfter.

Klangmassagens positive virkninger:

• En blid massage og harmonisering af hver eneste celle i kroppen
• Nedbryder stress
• Understøtter de selvhelbredende kræfter
• Styrker selvværd og livsglæde
• Positiv indflydelse på selvbevidsthed, kreativitet og handlekraft
• Indre og ydre skønhed 

Du kan også finde din Klangmassør, Nordlys behandlere og Coach på et kort, og se hvem der er i dit område


Behandlerliste: Klangmassage


Margit Kleven

Klangmassør
Enghavevej 68
2450 København SV


Telefon: 20635986

snakmedmargit@hotmail.com

snakmedmargit.dk/klangmassage

Annelise Lundvang

Massageterapeut
Islevdalvej 214,
2610 Rødovre

Telefon: 24275214

lysglimtet.massage@gmail.com

Hjemmeside

Gitte Theil Pedersen

Coach
Klangmassør
RAB Massageterapeut
Sct. Jacobsvej 12, 1.tv.
2750 Ballerup


Telefon: 24847244

gt@gittetheil.dk

www.gittetheil.dk

Jeanette Schener Hede

Massageterapeut trainee

2830 Virum


Telefon: 23375583

jeanette@hjemmefra.dk

www.blidehænder.dk/

Jette Eriksen

Klangmassør
RAB Massageterapeut
Kundbyvej 13 Marke
4520 Svinninge

Telefon: 20716836

jette@eriksen.mail.dk

www.jetteeriksen.dk

Birgit Bechmann

Klangmassør
Strandvejen 122
4654 Fakse Ladeplads


Telefon: 56717189
Telefon 2: 30257189

birgit.bechmann@gmail.com

Anne Viese

Klangmassør
Hjortøvænget 12
5000 Odense C


Telefon: 60661631

annes@klang-oplevelser.dk

www.klang-oplevelser.dk

Karin Mariane Rasmussen

Klangmassør
Hyrdevej 85E
5300 Kerteminde


Telefon: 22945084

karin@canasign.com

Lene Haulrik

Klangmassør
Kilsvej 10
5540 Ullerslev


Telefon: 40194078

lene.haulrik@mail.dk

Hjemmeside

Åse Ploug Knudsen

Klangmassør
RAB Massageterapeut
Viadukten 8 c
5600 Fåborg

Telefon: 51897381

aase.knu@gmail.com

www.kroptrivsel.dk

Maren Elsebeth Nielsen

Klangmassør
RAB Massageterapeut
Nybølvej 13
6230 Rødekro

Telefon: 51511666
Telefon 2: 51511666

maren@post.tele.dk

Hjemmeside

Henny Kjær

Coach
Klangmassør
Massageterapeut
Due Odde 1
8210 Århus V


Telefon: 50583170

hennykjr@gmail.com

www.holdfokus.dk

Gitte Brown

Klangmassør
RAB Massageterapeut
Øster Alle 42 st th
8260 Viby J


Telefon: 61289302

sisterlevi@hotmail.com

Lenette Petersen

Klangmassør

8600 Silkeborg


Telefon: 28691409

petersen295@hotmail.com

Birgitte Hundahl Krogh Esbersen

Coach
Klangmassør
RAB Massageterapeut
Ulrøgelvej 6
8620 Kjellerup


Telefon: 61747847

bhesbersen@hotmail.com

www.hundahlsmassage.dk

Vagn Rasmussen

Klangmassør
RAB Massageterapeut
Kongevej31 Gantrup
8752 Østbirk


Telefon: 40811298

gentleman@privat.dk

hojmarkmassage.dk

Gurli Maagaard

Coach
Klangmassør
RAB Massageterapeut
Søbakken 15
8800 Viborg

Telefon: 21241477

gurli@artpaper.dk

Kirsten Johansen

Klangmassør
RAB Akupunktør
RAB Massageterapeut
Specialterapeutisk behandler
Nedertoften 9
8800 Viborg

Telefon: 25391020

haandomdig@gmail.com

www.klinikhaandomdig.dk

Kirsten Wiederholt

Coach
Klangmassør
RAB Massageterapeut
Slotsgade 24 2.
9000 Ålborg

Telefon: 30205751

wiederholt@post.cybercity.dk

www.nordlysmassagehuset.dk

Edith Staun Ottosen

Coach
Klangmassør
RAB Berøringsterapeut
RAB Massageterapeut
Specialterapeutisk behandler
Herningvej 158
9220 Ålborg Øst

Telefon: 40216928
Telefon 2: 98158527

edith@mail1.stofanet.dk

www.tema-terapi.dk/massage