Tema Massage

I en Tema-Massage aftaler vi at arbejde dybere med en afgrænset del af din krop fx ben, fødder, ryg, skuldre, hoved, ansigt, arme, hænder, bryst, forside med fokusområder udvalgt efter dine problematikker, behov og ønsker

Du skal vælge TEMA-Massage, hvis har har en problematik i et område eller bare har lyst til at få bestemte dele af din krop masseret særligt grundigt.

TEMA-massage er en populær session

I en Tema-Massage aftaler vi at arbejde dybere med en afgrænset del af din krop fx ben, fødder, ryg, skuldre, hoved, ansigt, arme, hænder, bryst, forside med fokusområder udvalgt efter dine problematikker, behov og ønsker

Du skal vælge TEMA-Massage, hvis har har en problematik i et område eller bare har lyst til at få bestemte dele af din krop masseret særligt grundigt.



TEMA-massage er en populær session

Måske har du særligt mange spændinger, smerter eller andre problematikker i bestemte kropsområder, eller der kan være krops-psykologiske eller udviklingsmæssige grunde til at udvælge bestemte områder.

Sessionen begynder med en samtale, hvor massageterapeuten vil spørge til dine problematikker og ønsker og komme med forslag til, hvordan massagen kan kombineres. Det kalder vi at aftale et TEMA for massagen. En temamassage kan sammensættes på utallige måder og ofte vil det være hensigtsmæssigt at sættes fokus på flere kropsdele i en enkelt massage for at opnå et optimalt resultat.

Kommer du løbende hos en Team Nordlys Terapeut, kan det være en anbefaling have en mere langsigtet plan med skiftende temaer, så du efterhånden får befriet din krop for på et dybt niveau, og bliver meget mere velfungerende i krop og sind. 

Massagen bygger i udgangspunktet på Nordlys Grundformen, men vi går let henover de områder, der ikke er er en del af temaet og masserer dybere i det eller de områder, der indgår i TEMAET. 

Vi trækker på hele Nordlys Massage Systemets palette af massage- og behandlingsteknikker, når vi tilrettelægger en TEMA-Massage.


Her kan du få TEMA-massage
TEMA-massage gives af alle Nordlys Massageterapeuter.

Behandlerliste: Tema massage


Torill Bratt Hånsett

Massageterapeut
Kurveien 5
0495 Oslo
NORGE

Telefon: 004790781507

torillbratt@hotmail.com

Hjemmeside

Merete Hugaas

Massageterapeut
Ekebergveien 299
1166 Oslo
NORGE

Telefon: +4793612201

merete@hugaas.net

Hjemmeside

Rachel Pryce Roed

Coach trainee
Klangmassør
Massageterapeut
Dr. Abildsgaards Alle 12 st tv
1955 Frederiksberg C


Telefon: 60804321

rachel.valby@gmail.com

www.rachelpryce.com

Annelise Lundvang

Klangmassør
Massageterapeut
Islevdalvej 214,
2610 Rødovre

Telefon: 24275214

lysglimtet.massage@gmail.com

Hjemmeside

Gitte Theil Pedersen

Coach
Klangmassør
RAB Massageterapeut
Sct. Jacobsvej 12, 1.tv.
2750 Ballerup


Telefon: 24847244

gt@gittetheil.dk

www.gittetheil.dk

Jeanette Schener Hede

Klangmassør
Massageterapeut trainee
Specialterapeutisk behandler

2830 Virum


Telefon: 23375583

jeanette@hjemmefra.dk

www.blidehænder.dk/

Hannah Lind

RAB Massageterapeut
Møllehavevej 12
3200 Helsinge

Telefon: 29701784

hannah@lindring.net

www.lindring.net

Hanne Fischer Jensen

Massageterapeut
Søndergade 126
3390 Hundested

Telefon: 23429065

hfj4@hotmail.com

Gerda Wesch

RAB Massageterapeut
Vesttoften 12
4040 Jyllinge


Telefon: 40112481

weschgerda@gmail.com

www.gerdawesch.dk

Anete Perle Christina Larsen

RAB Massageterapeut
Stokkebjergvej 4
4450 Jyderup

Telefon: 21277657

anete@kropogindrestyrke.dk

Hjemmeside

Jette Eriksen

RAB Klangmassør
RAB Massageterapeut
Kundbyvej 13 Marke
4520 Svinninge

Telefon: 20716836

jette@eriksen.mail.dk

www.jetteeriksen.dk

Nanna Thygesen

RAB Berøringsterapeut
RAB Klangmassør
RAB Massageterapeut
Tværgade 50
4800 Nykøbing F.

Telefon: 40227394
Telefon 2: 48427394

nanna.thygesen@gmail.com

Hanne Didriksen

Massageterapeut
Toftevej 36
4900 Nakskov

Telefon: 20641953

hannedidriksen@gmail.com

www.indreenergi.dk

Tina Schmidt Ravn

Massageterapeut trainee

5250 Odense SV


Telefon: 50727072

tina@soulfultouch.dk

www.soulfultouch.dk

Peter Wich

Massageterapeut

5491 Blommenslyst


Telefon: 40827710

peter@wich.as

www.wichmassage.dk

Åse Ploug Knudsen

RAB Klangmassør
RAB Massageterapeut
Viadukten 8 c
5600 Fåborg

Telefon: 51897381

aase.knu@gmail.com

www.kroptrivsel.dk

Preben Ringgaard Møller

Massageterapeut
Blåbærvænget 10, Thurø
5700 Svendborg

Telefon: 53503280

Prebring@gmail.com

Hjemmeside

Keld Taulbjerg

Coach
Massageterapeut
Ribe Landevej 3D
6100 Haderslev


Telefon: 40173804
Telefon 2: 75323323

keldtaulbjerg@gmail.com

Hjemmeside

Lone Tang-Andersen

RAB Massageterapeut
Storegade 11B, 1.sal
6100 Haderslev


Telefon: 21693371

poullonetang@gmail.com

Dorte Byriel Andersen

Massageterapeut
Lykkevej 33
6200 Åbenrå

Telefon: 74618282
Telefon 2: 74618282

dorte-b-andersen@hotmail.com

www.dbmassage.dk/links

Maren Elsebeth Nielsen

RAB Massageterapeut
Nybølvej 13
6230 Rødekro

Telefon: 51511666
Telefon 2: 51511666

maren@post.tele.dk

Hjemmeside

Lone Nielsen

Massageterapeut
Lodsvænget 47
6710 Esbjerg V


Telefon: 24616202

lana.kiroman@yahoo.dk

www.energi-massage.dk

Anette Juhl

RAB Massageterapeut
Navervej 19
6800 Varde

Telefon: 60958725

anette@juhl.mail.dk

Mai Rosenkilde Damgaard

RAB Massageterapeut

7430 Ikast


Telefon: 20245400

mai.damgaard@gmail.com

www.mairosenkilde.dk

Hanne Gejl Nielsen

RAB Akupunktør
RAB Massageterapeut
Fyrrely 16
7451 Sunds


Telefon: 25177575
Telefon 2: 25177575

hannegejl@outlook.dk

www.hannes-helseklinik.dk/

Anne Berit Skytte Snejbjerg

RAB Massageterapeut

Runa Kjems

Massageterapeut

7800 Skive


Telefon: 27137604

runa@gekkowellness.dk

Gitte Brown

RAB Klangmassør
RAB Massageterapeut
Øster Alle 42 st th
8260 Viby J.


Telefon: 61289302

sisterlevi@hotmail.com

Lone Thorup

Massageterapeut trainee

8300 Odder


Telefon: 30572346

lonethorup12@gmail.com

Kirsten Johansen

Klangmassør
RAB Akupunktør
RAB Massageterapeut
Specialterapeutisk behandler
Staunsvej 2
8305 Samsø

Telefon: 25391020

haandomdig@gmail.com

www.klinikhaandomdig.dk

Ulla Bruun

Coach
RAB Massageterapeut
Mejerivangen 20, tirstrup
8400 Ebeltoft


Telefon: 23827169

dinkropifokus@hotmail.com

www.dinkropifokus.dk

Marie Louise Maegaard

RAB Massageterapeut

8544 Mørke

Telefon: 50807312
Telefon 2: 60151718

malou88@hotmail.com

www.mlmaegaard.dk

Morten Lund

RAB Massageterapeut

8600 Silkeborg


Telefon: 40478721

lund.morten@ymail.com

idet.dk/nordlys-massage/

Birgitte Hundahl Krogh Esbersen

Coach
RAB Klangpraktiker
RAB Massageterapeut
Ulrøgelvej 6
8620 Kjellerup


Telefon: 61747847

bhesbersen@hotmail.com

www.hundahlsmassage.dk

Gerda Langballe

RAB Massageterapeut
Boesvej 4 A
8660 Skanderborg

Telefon: 21491112
Telefon 2: 21491112

gerdalangballe@hotmail.com

Gerda Langballe

RAB Massageterapeut
Boesvej 4 A
8660 Skanderborg

Telefon: 21491112
Telefon 2: 21491112

gerdalangballe@hotmail.com

Franck Louis White

RAB Massageterapeut
Lundegårdevej 1, Grumstrup
8732 Hovedgård


Telefon: 26661328

franck@flwhite.dk

www.flwhite.dk

Joan Liin

RAB Massageterapeut
Røngevej 3
8850 Bjerringbro


Telefon: 61687440

joan@idetgraahus.dk

www.sanseriet.dk

Anne Dahl

Massageterapeut

9000 Ålborg


Telefon: 30346292

dahlen@hotmail.dk

Vibeke Hildebrandt Pedersen

RAB Massageterapeut

9000 Ålborg


Telefon: 29801267
Telefon 2: 42421240

vibekehpedersen@gmail.com

Edith Staun Ottosen

Coach
RAB Berøringsterapeut
RAB Klangmassør
RAB Massageterapeut
Specialterapeutisk behandler
Herningvej 158
9220 Ålborg Øst

Telefon: 40216928
Telefon 2: 98158527

edith@mail1.stofanet.dk

www.tema-terapi.dk/massage

Inge Dahl Kvist

Massageterapeut

9340 Aså


Telefon: 61681354

ingedkvist@gmail.com

Gregor Jeffi Bornefelt

Coach
RAB Massageterapeut
Botvedsvej 11
9430 Vadum


Telefon: 30687102
Telefon 2: 30687102

mail@bornefelt-centeret.dk

www.bornefelt-centeret.dk/

Birgitte Rasmussen

RAB Massageterapeut

9520 Skørping


Telefon: 24984250

brasmussen8@gmail.com

www.Roldskovmassage.dk